Skip to content

Brodawka wirusowa

Brodawki (kurzajki) są chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusy brodawczaka ludzkiego HPV. Zakażamy się przez bezpośredni kontakt nieosłoniętej skóry z wirusem. Najczęściej ma to miejsce na basenach, w przebieralniach, na salach do ćwiczeń, gdzie stajemy gołą stopą na podłodze. Ale zarazić się można też przez podanie ręki chorej osobie lub samemu przenieść wirusa np. z palca na twarz.

Gabinet-Zdrowa-Stopa-Podologia4

Specyfikacja

Kurzajki najczęściej umiejscawiają się na rękach i stopach. Początkowo są to małe niebolesne grudki w kolorze skóry i często są mylone z odciskami. Z upływem czasu wirus atakuje sąsiednie komórki , kurzajka rozrasta się nawet do średnicy 3 centymetrów, jej powierzchnia staje się ciemniejsza i szorstka. Kurzajki na stopach stają się bolesne i utrudniają chodzenie.

Postępowanie

Brodawki występujące na stopach mogą być płaskie lub odstające i często mylone są z odciskami dlatego bardzo ważne jest ich prawidłowe rozpoznanie.

Leczenie brodawek w gabinecie polega na oczyszczeniu zmiany a następnie nałożeniu odpowiednio dobranego środka są to wyciągi naturalne albo preparaty chemiczne, które doprowadzą do odrzucenia zainfekowanych wirusem komórek skóry.

Terapia jest jednak długotrwała i aby przyniosła oczekiwany efekt wymaga się od pacjenta dyscypliny i współpracy z podologiem.

zs-ikona3

Dbajmy o nasze stopy – one na to zasługują!