Odciski

Odcisk to wyraźnie odgraniczona, twarda, niewielka zmiana na skórze zbudowana z wielu warstw rogowych komórek naskórka, posiada centralnie zlokalizowany rdzeń rogowy, a jego kolor może przybierać różne odcienie. Odcisk powstaje na skutek tarcia i trwałego ucisku powoduje dolegliwości bólowe.

20190411_135915

Skąd się biorą odciski?

Czynnikami prowadzącymi do powstania odcisków jest najczęściej źle dopasowane obuwie (niewygodne, zbyt ciasne), atrofia czyli zanik tkanek miękkich oraz deformacje kostne stóp.

Postępowanie

Usuwanie odcisków odbywa się za pomocą skalpela, dłuta podologicznego a także odpowiednich frezów. Prawidłowo wykonany zabieg jest niemal bezbolesny. Po usunięciu odciska stosujemy opatrunek odciążający.Niestety odciski mają tendencje do nawracania, dlatego jeśli stopa ma być uwolniona od tych bolesnych zmian powinna być chroniona przed czynnikami powodującymi ich powstawanie.

Odcisków nie należy usuwać samodzielnie, może to doprowadzić do rozwinięcia się bakteryjnych infekcji, które spowodują kolejne komplikacje. Nie usuwane odciski stają się coraz głębsze coraz bardziej bolesne i uniemożliwiają prawidłowe chodzenie.

zs-ikona2